fbpx

Успішний бізнес не завжди потребує утворення компанії, дуже багато бізнесменів є звичайними ФОПами.

Рано чи пізно, у подібних бізнесменів виникає бажання розпочати зовнішньоекономічну діяльність, а відтак відразу виникає питання: чи можна ФОПам займатися експортно-імпортними операціями?

Фахівці юридичної компанії «Matkovska & Partners» стисло відповідають на поставлене запитання.

Згідно зі ст. 378 господарського кодексу України, фізособи-підприємці мають право здійснювати ЗЕД нарівні з іншими суб’єктами господарювання.

Тобто статус фізособи-підприємця, а тим більше платника єдиного податку, для ЗЕД не перешкода.

Також сама собою ЗЕД не конфліктує з ПКУ і з можливістю перебування на єдиному податку. Тобто ПКУ не містить заборони на заняття ЗЕД для ФОПів на єдиному податку (окрім 1 групи).

Важливо! Загальні обмеження на види діяльності для ФОП (п. 291.5 ПКУ) поширюються в рівній мірі і на ЗЕД.

Зокрема, єдиноподатник не може займатися експортом та імпортом підакцизних товарів. Цей термін розшифрований у п.п. 14.1.145 ПКУ.

Підакцизні товари (продукція) — товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які ПКУ встановлено ставки акцизного податку, а саме:

— спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво;

— тютюнові вироби, тютюн і промислові замінники тютюну;

— паливо;

— автомобілі легкові, кузови до них, причепи і напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів;

— електроенергія;

— мотоцикли (включаючи мопеди) і велосипеди з електричним двигуном, тощо.

Також заборонено на єдиному податку, зокрема:

— торгувати дорогоцінними металами і коштовним камінням, у тому числі органогенного утворення;

Продавати ювелірні і побутові вироби з дорогоцінних металів, коштовного каміння, коштовного каміння органогенного утворення і напівкоштовного каміння можна, але тільки в групі 3 без ПДВ.

— продавати предмети мистецтва й антикваріату;

— добувати, реалізовувати корисні (окрім реалізації копалин місцевого значення) копалини тощо.

Повний перелік заборон міститься у розділі “Спеціальні податкові режими” ПКУ.

Крім того, існують обмеження, які розповсюджуються на певні групи платників ЄП.

 

Так, якщо ви — платник єдиного податку групи 1, то займатися ЗЕД вам заборонено.

Ваша межа — роздрібний продаж товарів з торгових місць на ринках або надання побутових послуг населенню, до якого нерезиденти не належать.

Друга група “єдинників” може експортувати-імпортувати товари в ЗЕД (звичайно, окрім заборонених).

А ось виконувати роботи / надавати послуги другогрупники мають право тільки платникам єдиного податку та/або населенню.

В будь-якому випадку, перед тим як приступати до того чи іншого виду ЗЕД, вам необхідно отримати консультацію професійного юриста для уникнення можливих помилок.

Фахівці юридичної компанії «Matkovska & Partners» із задоволенням проконсультують вас із питань організації вашого бізнеса.

Для отримання правничої допомоги, зверніться, будь-ласка, за телефоном, вказаним на сайті або скористуйтеся формою зворотного зв’язку.